Okula yeni başlayacak öğrenci, veli ve öğretmenlere uzmanından tavsiyeler

12 Eylül 2017 01:24 | 554 kez okundu

Okula yeni başlayacak öğrenci, veli ve öğretmenlere uzmanından tavsiyeler
Eğitimci Yazar Rafet URAL uyum haftasının başladığı bugünde Okula yeni başlayan öğrenci,veli ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. İşte deneyimli öğretmenden çok özel tavsiyeler...
Okullar açılıyor. Tabi ki bu süreçte evlerde ve gönüllerde heyecan var.Velisinden öğretmenine öğrencisine kadar herkesin yüreği kıpır kıpır oluyor.Buradan sizlere kulağınıza küpe olacak küçük tavsiyelerde bulunmak istiyorum, özellikle okula ilk defa başlayacak yavrularımız ve velilerine ; Sabah kahvaltısı küçük yavrularımız için çok önemli.
Muhakkak sabah kahvaltısı yaptırıp okula öyle gönderelim çocukları.Beslenme alışkanlığı kazanması için veli olarak ilk ay destek olunması gerekmekte. Okul öncesi ve 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerde karşılaşılan en büyük problemlerin başında şüphesiz uzun süre sandalye veya okul sırasında oturamamaktan kaynaklı okula alışmakta güçlük çekmekte öğrenciler.Bunun için evde küçük alıştırmalar yapılabilir.
Bakanlığın son yıllarda uygulamaya koyduğu okula uyum amacıyla 1. sınıfların erken okula başlaması bu sorunu bir nebze azalttı.
Okula servis veya yaya olarak gidecek küçük öğrenciler mutlaka velisi tarafından bu konuda uyarılmalı.
Kendi başına evden veya okuldan ayrılmasına müsaade edilmemeli.
Velisi okul yolunda öğrenciye eşlik etmeli.
Servis konusunda ne yazık ki son günlerde ülkemizde üzücü bir hadise yaşandı.
Milli Eğitim Müdürlükleri,Emniyet Birimleri ve Belediye bu konuda ilimizde gerekli tüm tedbir ve önlemleri almış olsa bile velilerin servis konusunda seçici davranmaları elzem olmuştur.
Okula yeni başlayan öğrenciler de azda olsa karşılaşılan bir diğer problem ise çocuğun tuvalet alışkanlığını tam anlamıyla kazanamamış olmasıdır.
Bu konuda veliye bir hayli iş düşüyor.
Çocuğa tuvaleti nasıl kullanacağı evde uygulamalı olarak tekrarlar ile öğretilmeli.
Tuvalet çıkışında muslukta ellerini yıkaması gerektiği vurgulanmalı.
Çocuklarımıza kırtasiye alışverişinde lütfen bilinçli hareket edelim.
Unutmayınız ki pahalı ürün kaliteli anlamına gelmiyor.Güvenli ürün almaya özen gösterin.
Ürün alırken TSE damgası veya ‘CE’ belgeli ürün tercih edin.Çocuğunuzun sağlığının her şeyden önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Hangi sınıf seviyesinde olursa olsun kırtasiye alışverişinde en mühim konu ; çocuğunuzun sınıf ortamında dikkatini dağıtıcı (araba silgi, uçak kalem, vb.) oyuncak türü kırtasiye malzemesinden uzak durunuz.
Gel gelelim en faydalı öneriye lütfen evde çocuklarınıza ebeveyn olarak zaman ayırınız.
Bu son öneri baştakilerin hepsinden daha önemli. Vatanımız ve memleketimiz için hayırlı evlatlar yetiştirmeyi Mevla’m bizlere nasip etsin.
Birbirimize dualarımız hiç eksilmesin.

RAFET URAL