Mülakat İcat Oldu Mertlik Bozuldu! Rafet Ural uyardı...

10 Temmuz 2017 22:50 | 707 kez okundu

Mülakat İcat Oldu Mertlik Bozuldu! Rafet Ural uyardı...

Köroğlu (16. yüzyıl) Halk şairlerimiz içerisinde kavganın, özgürlüğün ve yiğitliğin sembolüdür. Hepimizin bildiği ; ‘Delikli demir (tüfek) icat oldu, mertlik bozuldu‘ sözlerinin sahibidir. Asıl adı Ruşen’dir. Bu adı (belki de bir mahlas olarak) eski Türk destanlarındaki bir kahramandan almıştır. Köroğlu; yiğit, adaletli, inançla dolu ideal bir insan profilidir.
İşte Milli Eğitim Bakanlığı da son günlerde kendine böyle sözüm ona Köroğluları arıyor ki ne olursa olsun bir türlü mülakattan vazgeçmiyor. Vazgeçmeyi bırakın mülakatlı atamaların sayısını her geçen gün giderek arttırıyor.
Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olmak için ön koşul Mülakat…
Milli Eğitim Bakanlığında okul müdürü olmak için ön koşul Mülakat…
Bundan sonra okul müdür yardımcısı olmak içinde mülakata girmek şart…
Sözleşmeli öğretmenliğe  atanmak için iki yıldır mülakat uygulaması yapılıyor ve feryatlar arşa erişti artık. Ama  ne hikmetse ülkemizdeki bazı sivil toplum örgütleri bu  sesleri yeni duymuş gibi bu durumun yanlışlığından dem vurmaktalar. Onlara diyecek tek bir söz var ; GÜNAYDIN  beyler…
Öğretmen atamalarından sonraki gündem Milli Eğitim Bakanlığının  okullarımıza  atanacak  yöneticileri nasıl olmalı, nasıl seçilmeli? İşte bu soruyu kendilerine soran yetkililer yine Köroğlu gibi yiğit ,adaletli, inançla dolu insanları okul müdürü olarak seçmek için yine mülakattan yana tercihini kullandılar.
En son sınavla görevlendirme yapılan okul müdür yardımcılığında da tahmin edeceğiniz üzere Bakanlık  mülakatta karar kıldı. Tabi ki bu yönetici görevlendirme  yönetmeliğinin bu şekilde hazırlanmasını isteyenler  ortaya çıkan tablodan memnun olacaklar ki   bu feryat figan seslerini    duymuyorlar duymazlıktan geliyorlar.
Fakat bu sene eğitimciler  okul yöneticiliğine fazla prim vermedi.Başvurular alındı ama açılan kontenjandan daha az başvuru yapıldı.Bakanlık başvuru şartlarında esneme yaptı ama nafile.Malum sivil toplum örgütlerinin gösteremediği tepkiyi aslında farkında olmadan eğitimciler gösterdi.Umarım yetkililer buradan alınması gereken dersi alırlar.
81 ilde kurulan bu mülakat terazileri doğru tartmamaktadır. Bu  terazi  nasıl bir terazidir.
Bu adalet gün gelecek sizler için de lazım olacak pek muhterem beyefendiler.
Milli Eğitim Bakanlığı kendisine gerçekten Köroğlu gibi yiğit insanlar arıyor ise Öğretmen ataması ve Okul yöneticiliği konusunda mülakat gibi şaibeli uygulamalardan vazgeçmeli.Onun yerine hakkı gözeten, evrensel ölçütler nispetinde sınav ve güvenlik soruşturması  uygulamasını tercih etmelidir.